• What I found on the Internet…
    • o Do different colors…orange crush soda is you have a crush on the person, red crush if you love them, etc.
    • o Sell with a bag of kisses with note “Hugs and Kisses for my Crush”
    • o Charge 25 cents extra for the sender to be anonymous for the day. The next day the receiver can pay 25 cents to find out who sent it (Sounds like a lot of record keeping to me!)
    • o Contact Pepsi and see if you can get a school discount and order the sodas directly from your local rep instead of buying at the store.

  • I did this when I was the Key Club advisor. Your members sell to the other students. I usually gave them one week to sell. We had to switch to cans and not bottles (no glass on campus) which are a little more difficult to get the message and ribbons to stay on. We sold each message for $1 but that has been several years ago. We made our own message cards. Expenses included the cost of the drinks and ribbon.

  • My FCCLA group did the crush fundraiser. We took orders, dressed them up with ribbon and a message, delivered. We charged $2 for a single bottle, $4 for a single bottle with a small bag of kisses, $10 for a 6 pack. I have to say it is alot of work.

  • Please share your information. I think our FACS teacher charged $2.00 with a lip pattern and some hershey's kisses (3) the profit was great because the students had to bring the kisses and they had to cut out the lip pattern for the message or you can use a heart. The ribbon can be bought at a cheap store or even from oriental trading or just a dollar.

  • Tiles, Coasters, and Posters. Click this link for a fundraising breakdown, instructions, and samples.

  • My yearbook staff sells Valentine grams each year...we have 3 grades (5-7)and sell close to 1000 grams each year. :) We cut out paper hearts (on the Ellison cutter)...I buy the paper with my classroom money so I don't count that in the costs..but you could deduct that if you needed to. Students buy them for $1. They fill out the to,homeroom, from (if they choose to include that), and their message on thehearts. We collect them, and attach candy to them. I use oldfashioncandycompany. We use lips and heart suckers! We deliver them on Valentine's Day...or whatever is closest.
  • BED SHEETS!!!!! They sell super easy because the cost is the same whether you buy twin size or king size and it includes the pillow cases. The quality is awesome and the colors are great as well! You can set your own cost of the sheets, but they recommend between $35 - $40. Your organization will make between $15 and $20 depending on what you charge. Here is a link to the company I used: http://simplysheetsfundraising.com
  • Try selling the fundcolors bracelets. The are so cute and very reasonable. We are selling them now to have for Valentine's day and everyone loves them. And they are something different to sell!!!! myfundcolors.cominfo@myfundcolors.com(719) 598-2864 I purchased some at National Fall Conference and I wear them all the time.
  • I don't know about the others, but you can make a ton of money on Ozark D'Lites suckers @ $1.00 each. They are addictive. I funded a prom at my school and my son at another school made $3500
  • Our big fundraiser of the year is a dance. Hold it at the Middle School,just have decent music and a bunch of concessions, go to Oriental Trading for decorations and go for it. We raise almost $1000 in profit every year with it.
  • We have made a lot of money on Ozark D'Lites suckers. Be careful selling them at school though; our group got in trouble with the cafeteria because of some law about no selling of foods of "no nutritional value".
  • Have made a fortune off the Ozark D'Lites suckers and the Country Meats beef sticks (from FBLA chapter management handbook); but can no longer sell during school hours ie state nutrition laws.
  • The Ozark DLite suckers sell amazingly. They have sugar free line that Ibrought back to my students to sample and they did not like. You can request a few samples and decide. If you can sell the regular suckers, you will do fabulous, they taste just like the flavors and people bought a ton of them. I sold them for $1 each and sold out I believe twice. It was a few years ago, though, so just check the prices to see if $1 still makes enough profit for you. I don't think you would be able to sell for more than that. A definite plus is they are local to AR and very friendly and that's neat for the kids to know. They used to send product and then send an invoice so you didn't have to pay up front.